PIC16LF1829 MICROCHIP Component 44-TQFP Microcontroller Chip
ShenZhen QingFengYuan Technology Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : MICROCHIP
Model Number : PIC16LF1829
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : Communicable
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000PCS PER WEEK
Packaging Details : STANDRAD
Product Category : 8-bit Microcontrollers - MCU
Series : PIC16LF1829
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TQFP-64
Core : AVR
Program Memory Size : 16 kB
Data Bus Width : 8 bit
ADC Resolution : 10 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Number of I/Os : 54 I/O
Data RAM Size : 1 kB
Supply Voltage - Min : 1.8 V
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : MouseReel
Brand : Microchip Technology
Data RAM Type : SRAM
Data ROM Size : 512 B
Contact Now
Microchip PIC16LF1829 MCU Component Microcontroller Flash IC Chips Wholesale
Category
Mfr
Series
Product Status
Active
Core Processor
PIC
Core Size
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
36
Program Memory Size
Program Memory Type
FLASH
EEPROM Size
256 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 14x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
44-TQFP
Supplier Device Package
44-TQFP (10x10)
These peripheral-rich devices feature various serial analog and digital peripherals, such as: SPI,
We Specialize in IC SEMICONDUCTOR
NOTE:
OUR PRICE IS NOT CONFIRM, PLEASE KINDLY CONTACT US FOR THE CORRECT PRICING AND AVAILABILITY.
Specifications
(IC)
1. Professional IC supplier
2. Sell Original and new ICs, Integrated Circuits (ICs) > Memory
3. Fast delivery, ship in 3-8 days
4. Lead free/RoHS Compliant, data code is newest
Product Description
Manufacturer
Original brand
Lead Free Status Lead free / RoHS Compliant
Packaging & Shipping
We offer two kinds of shipping methods:
1.Economy Shipping way (China post air mail)
Tracking website: http://www.17track.net/en
Area
Normally delivery time
Basic 0.1KG
Extend 0.1KG
15 to 30 working days
1. Generally we can ship within 3 working days, Otherwise, we will inform in the invoice in advance.
4. Any import fees or charges are the buyer's responsibility.
Our Services
3. We 100% make sure the good quality of new&original goods.